Školský podporný tím v školskom roku 2024/2025
Personálne zabezpečenie ŠPT odzrkadľuje možnosti aj potreby našej školy.
Členmi ŠPT sú školský špeciálny pedagóg, supervízor, výchovný a kariérny poradca, 2 pedagogické asistentky a pomocná vychovávateľka.
ŠPT úzko spolupracuje s vedením školy, triednymi učiteľmi a vedúcimi MZ a PK a CPP a SCPP.
Školský špeciálny pedagóg: Mgr. Jarmila Miháliková
– vykonáva diagnostickú činnosť (okrem diagnostickej činnosti na účel zaradenia dieťaťa/žiaka do triedy pre deti/žiakov so ŠVVP a na účel vypracovania správy z odborného vyšetrenia).
Poskytuje odbornú pomoc a špeciálnopedagogické poradenstvo deťom/žiakom a ich zákonným zástupcom v rámci špeciálnopedagogickej intervencie.
Poskytuje metodickú podporu PZ školy. Poskytuje súčinnosť zariadeniu poradenstva a prevencie a podieľa sa na tvorbe individuálneho učebného plánu.
Vykonáva priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť.
Supervízor: Mgr. Júlia Štefaničová
- koordinuje a dohliada na odbornosť a úroveň výkonu pracovnej činnosti v kategóriách a podkategóriách pedagogických zamestnancov alebo v kategóriách odborných zamestnancov a podieľa sa na zvyšovaní profesijných kompetencií pedagogických zamestnancov alebo odborných zamestnancov, predkladá návrhy na zlepšenie výchovno-vzdelávacieho procesu vedeniu školy,
- koordinuje tvorbu ŠkVP podľa nového kurikula a dohliada na jeho plnenie,
- vedie metodické združenia, predmetové komisie,
- pôsobí ako projektový manažér,
- koordinuje nastavenie efektívne fungujúceho systému poskytovania podporných opatrení na úrovni školy,
- koordinuje práce so žiakmi prichádzajúcimi zo zahraničia, alebo študujúcimi v zahraničí.
Výchovný a kariérny poradca: Mgr. Ľubomíra Štofaníková
- základné informácie o výchovnej poradkyni v našej škole
- kontakt: stofanikova.lubomira@gmail.com tel: 051 7789 829
Konzultačné hodiny: pondelok: 14.00 – 15.00 Je možný aj iný termín po vzájomnej dohode.
Dôležité internetové stránky:
www.svsmi.sk – podrobný prehľad stredných škôl a ich odborov na celom Slovensku s možnosťou nahliadnuť do domovskej stránky každej školy
www.povolania.eu – možnosť otestovať si svoje schopnosti, talent, záujmy atď. aj s ponukou vhodného typu štúdia
www.strednaskola.sk
www.istp.sk
www.upsvar.sk
www.nucem.sk – podrobné informácie o Celoslovenskom testovaní deviatakov „Monitor“Úlohy výchovného poradcu
A) Výchovný poradca vykonáva činnosť prieskumnú, identifikačnú, vyhodnocovaciu, diagnostickú, depistážnu, konzultačnú, metodickú, informačnú, osvetovo-preventívnu, koncepčno-plánovaciu, organizačnú a administratívnu.
Úlohy kariérneho poradenstva
Cieľom KP je usmerniť kariérny rast žiaka tak, aby sa uplatnil na trhu práce.
KP je služba, ktorá napomáha v procese rozhodovania žiaka:
- vo vzdelávacom procese,
- vo voľbe štúdia a povolania
- pri životnom plánovaní
- pri pracovnom uplatnení sa na trhu prác
Realizátorom kariérneho sprevádzania ja každý pedagogický a odborný zamestnanec na škole.
Pedagogické asistentky: Bc. Monika Vaňová, Mgr. Terézia Mikitová
– sú priamym nástrojom vyrovnávania rozdielov v triede, kde podľa požiadaviek učiteľa, vychovávateľa a v spolupráci s členmi ŠPT vytvárajú rovnosť príležitostí vo výchove a vzdelávaní, pomáhajú žiakovi alebo skupine žiakov pri prekonávaní rôznorodých bariér.
Sú podporou pre všetkých žiakov, ktorí to v danom momente vyžadujú. Pomáhajú porozumieť a individualizovať ciele a spolupracovať pri diferencovaní úloh a edukačného materiálu s ohľadom na potreby každého žiaka v triede.
Ich úlohou je:
- bezprostredná spolupráca s učiteľom v triede a s ostatnými pedagogickými zamestnancami,
- spoluorganizovanie činnosti žiaka počas výchovno-vzdelávacieho procesu v súlade s pokynmi učiteľa,
- súčinnosť a pomoc pri príprave učebných pomôcok.
So zvyšovaním sa počtu detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami narastá i potreba ich vzdelávania formou školskej inklúzie (individuálne začlenenie týchto detí do bežných tried základnej školy). K uľahčeniu ich inklúzie na vyučovaní sa využíva podpora pedagogického asistenta. Asistent s pomocou školského špeciálneho pedagóga pomáha skvalitňovať vyučovací proces žiaka so zdravotným znevýhodnením, zo sociálne znevýhodneného prostredia alebo s nadaním.
Asistent učiteľa tvorí pomyselný most medzi žiakom, s ktorým pracuje a ďalšími žiakmi v triede, a tiež medzi ním a učiteľom. Pomoc asistenta učiteľa nespočíva v uľahčovaní školských povinností konkrétnemu žiakovi, ale vo vytváraní vhodných vzdelávacích podmienok akceptujúcich jeho špecifické potreby tak, aby mohol podávať optimálne školské výkony . Dostatočnou dávkou empatie a vnímavosti sa asistent učiteľa snaží ukázať žiakovi ako efektívne využívať svoje schopnosti na vyučovaní. Je mu nápomocný pri riešení školských úloh, podľa potreby žiakovi vysvetlí a zjednoduší zadanie úlohy. Nemenej dôležité je i trénovanie si svojich pozorovacích schopností a dokázať čo najlepšie vnímať potreby konkrétneho dieťaťa a jeho individualitu. Poslanie asistenta je neustále sa meniaci proces nielen v interakcii s integrovanými deťmi, ale aj s učiteľmi. Čím väčšia je jeho dávka flexibility, tým rýchlejšie a jednoduchšie dokáže reagovať na vzniknuté situácie a reakcie.
Pomocná vychovávateľka: Denisa Senderáková
- venuje sa pomocným prácam pri realizácii výchovno-vzdelávacej činnosti na primárnom stupni vzdelávania, poskytuje žiakovi fyzickú starostlivosť a podporu pri samoobslužných činnostiach a upevňovaní ich hygienických návykov.
Pomáha pri odstraňovaní fyzických bariér vyplývajúcich zo zdravotného znevýhodnenia.
Dohliada na bezpečnosť a čistotu prostredia žiaka.
Koordinátor ŠPT: školský špeciálny pedagóg, Mgr. Jarmila Miháliková
Úlohou koordinátora ŠPT je: koordinovať a systematicky sumarizovať činnosť tímu, zvlášť individuálne a skupinové aktivity žiakov uskutočňované ŠPT, vyhodnocovať ich účinnosť, zabezpečovať súčinnosť členov ŠPT s ďalšími PZ a vyhodnocovať jej účinnosť, koordinovať spoluprácu PZ so zákonnými zástupcami a zamestnancami CPP, prijímať podnety pre ŠPT a prinášať podnety na tímové stretnutia.
Plán práce školského podporného tímu na školský rok 2024/2025
Hlavné úlohy ŠPT v ZŠ s MŠ Tulčík:
- Koordinovať rozvoj inkluzívneho vzdelávania.
- Poskytovať metodickú podporu pedagogickým zamestnancom školy.
- Spolupracovať s pedagogickými zamestnancami školy v preventívnych programoch. V záujme podpory duševného zdravia spolupodieľať na realizácii podporných aktivít rozmanitého charakteru.
- Vykonávať orientačnú individuálnu diagnostiku žiakov v rámci odborných profesií zastúpených v ŠPT, v závislosti od individuálnych ťažkostí a špecifických potrieb jednotlivcov. Vykonávať diagnostiku klímy v školských triedach a spolupracovať s pedagogickými zamestnancami na jej optimalizácii.
- Poskytovať súčinnosť zariadeniam poradenstva a prevencie, s ktorými škola spolupracuje, a ďalším externým subjektom (sociálna kuratela, pedopsychiater, neurológ, klinický logopéd, terapeut a pod.) pri podpore žiakov a ich zákonných zástupcov v oblasti výchovy a vzdelávania. Pripravovať podklady na vyšetrenie žiakov.
- Poskytovať odbornú starostlivosť (poradenstvo, individuálne a skupinové intervencie) nielen žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorí školu navštevujú (žiakom s rôznymi formami zdravotného znevýhodnenia, žiakom s nadaním, žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia), ale aj všetkým žiakom školy so zreteľom na ich individuálne výchovno-vzdelávacie potreby a limity. Spolupodieľať sa na vytváraní a aktualizácii individuálnych vzdelávacích programov žiakov.
- Poskytovať poradenstvo a metodickú podporu v oblasti výchovy a vzdelávania zákonným zástupcom a rodinám.
- Spolupodieľať sa na vytváraní a aktualizácii školského vzdelávacieho programu, školského poriadku a ich aplikácii v praxi.
- Zúčastňovať sa na zápise detí do prvých ročníkov ZŠ. Monitorovať stav adaptácie žiakov na školské prostredie (1., 5. ročníky základnej školy) a nových žiakov školy. Prostredníctvom intervenčných programov podporovať primeranú adaptáciu týchto žiakov na prostredie školy, resp. zmeny vo vyučovacom procese žiakov súvisiace s prechodom na II. stupeň ZŠ.
- V záujme odborného rastu a skvalitnenia podporných služieb sa zúčastňovať na odborných podujatiach (tematicky zamerané stretnutia PZ/OZ zastúpených v ŠPT, odborné semináre, školenia, výcviky, kurzy, workshopy a pod.). Dopĺňať a aktualizovať odborné vedomosti v kontexte aktuálnych vedeckých trendov a aplikovať ich vo svojej činnosti.
- Vytvárať spisovú dokumentáciu žiakov v starostlivosti členov ŠPT.
- Pravidelne sa zúčastňovať na zasadnutiach pedagogickej rady školy s cieľom informovať o realizovaných podporných aktivitách ŠPT.
Školský špeciálny pedagóg /ŠŠP/
ŠŠP vykonáva odborné činnosti najmä pri poskytovaní špeciálnopedagogickej starostlivosti, poradenstva a prevencie žiakom so zdravotným znevýhodnením. Priamo sa podieľa na výchove a vzdelávaní žiakov so zdravotným znevýhodnením, poskytuje im potrebné podporné opatrenia.
Spolupracuje s rodičmi žiaka, s pedagogickými a odbornými zamestnancami a tiež zástupcami verejnej správa pri zabezpečovaní práv žiakov.
Úlohy a povinnosti školského špeciálneho pedagóga:
- v procese vyučovania poskytuje odbornú starostlivosť v oblasti individuálnych špeciálnopedagogických, terapeutických a rehabilitačných služieb,
- vypracováva individuálne výchovno-vzdelávacie programy (IVP) a upravuje UO z jednotlivých vyučovacích predmetov, v ktorých sa najväčšou mierou prejavuje vplyv postihnutia, poruchy alebo narušenia žiaka (súčasť IVP),
- predkladá návrhy a podnety na skvalitnenie a zefektívnenie výchovno-vzdelávacej práce so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVP),
- zakladá, vedie, aktualizuje, dopĺňa a kompletizuje evidenciu a dokumentáciu žiakov s PO
- pomáha pri riešení problémov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,
- zhromažďuje a spracováva podklady pre psychologické, špeciálno-pedagogické, odborné vyšetrenia a následne i správy z jednotlivých vyšetrení,
- buduje kabinet ŠŠP (materiálno-technické zabezpečenie špeciálnej učebne),
- aktuálne sleduje legislatívne zmeny v oblasti edukácie žiakov so ŠVVP v podmienkach školskej inklúzie,
- priebežne sa vzdeláva formou individuálneho štúdia, špecializačného vzdelávania, účasti na odborných seminároch, prednáškach a vzdelávacích kurzoch,
- pravidelne sa zúčastňuje pracovných stretnutí školských špeciálnych pedagógov,
- v spolupráci s vedením školy zabezpečuje organizovanie vzdelávacích kurzov pre pedagogických zamestnancov školy prostredníctvom renomovaných agentúr,
- spolupracuje s MZ pre 1. - 4. ročník, s PK pre jednotlivé predmety v 5. - 9. ročníku a s vedením školy,
- sprostredkuje informácie a styk s poradenskými zariadeniami všetkých typov.
Prácu školského špeciálneho pedagóga možno rozdeliť do 4 oblastí:
- Práca so žiakmi
- Spolupráca s učiteľmi
- Spolupráca s rodičmi
- Spolupráca so špecializovanými zariadeniami
Práca so žiakmi
Hlavnú náplň práce školského špeciálneho pedagóga tvorí priama práca so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Títo žiaci prichádzajú do pracovne ŠŠP na individuálne konzultácie podľa vopred stanoveného rozvrhu. Na hodine sa venujú rozvíjaniu tej kognitívnej funkcie, ktorú predchádzajúce diagnostické vyšetrenia odhalili ako problémovú. Časť hodiny je možné venovať aj objasneniu edukačného obsahu, ktorý sa pri aplikácii bežných pedagogických metód zo strany vyučujúceho žiakovi nepodarilo pochopiť.
Pri práci sa využíva odborná literatúra, pracovné listy, špeciálne hry a cvičenia, špeciálne kompenzačné pomôcky, výukové počítačové programy, práca s interaktívnou tabuľou, práca s počítačom a internetom, PC program DysCom, DysPro, Žiačik. Dodržiavajú sa zásady špeciálno-pedagogickej intervencie.
Dôležitú úlohu špeciálno-pedagogickej intervencie tvoria aj rozhovory so žiakmi, ktoré majú posilniť vzťah školského špeciálneho pedagóga a žiaka na základe dôvery, stimulovať jeho aktivitu, snahu a súčasne ho motivovať do ďalšej práce.
Spolupráca s rodičmi
Termín na konzultáciu si rodičia môžu dohodnúť so školským špeciálnym pedagógom podľa potreby aj mimo konzultačného dňa, ktorý je každý pondelok v čase od 13.00 do 14.00 hod.
Témou takýchto stretnutí býva výmena skúseností rodiča a učiteľa a hľadanie spoločného postupu pri edukačnom pôsobení na žiaka a pri zvládaní jeho špecifických problémov. Významnou súčasťou spolupráce s rodičom je aj kompletizácia povinnej dokumentácie a posilňovanie sebavedomia rodiča v jeho náročnej úlohe podporovať vzdelávanie dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
Spolupráca s učiteľmi
Školský špeciálny pedagóg je poradcom a pomocníkom triednych i predmetových učiteľov pri vzdelávaní žiakov so ŠVVP. S predmetovými vyučujúcimi spolupracuje pri úprave UO vyučovacieho predmetu (podľa inovovaných VP pre jednotlivé druhy ZZ – úprava obsahu vzdelávania), do ktorého sa premietajú špecifické problémy žiaka vyplývajúce z jeho diagnózy a priebežne s nimi konzultuje prípadné zmeny v ňom. Triednemu učiteľovi je nápomocný pri vypĺňaní povinnej školskej dokumentácie (vysvedčenie, katalógový list žiaka). Pomáha riešiť problémy individuálne začlenených žiakov, ktoré sa vo vzdelávacom procese objavili a narušili priebeh vyučovacej hodiny.
Spolupráca so špecializovanými zariadeniami
ŠŠP je sprostredkovateľom medzi školou a príslušným výchovno-poradenským zariadením. Zabezpečuje súhlas poradenského zariadenia s individuálnym začlenením žiaka. Jeho úlohou je koordinovať proces, za pomoci ktorého sa žiak s problémami v učení alebo správaní stáva žiakom s diagnostikovaným a tolerovaným postihnutím, poruchou alebo narušením. Tento proces vyžaduje spoluprácu nielen rodiča, žiaka, učiteľa, ale aj odborného garanta, ktorým je v tomto prípade:
- Centrum poradenstva a prevencie v Prešove
- Súkromné centrum poradenstva a prevencie Demjata
https://podporneopatrenia.minedu.sk/katalog-podpornych-opatreni/
V Tulčíku 05. 09. 2024