Navigácia

 • Prázdniny

  Prázdniny

  Všetkým našim žiakom želáme slnečné prázdniny plné hier, oddychu a milých stretnutí!

 • Kráska na Dunaji

   

  V dňoch od 14.-16. júna 2018  sme sa my, žiaci 9.ročníka, zúčastnili výletu v Bratislave.

  Navštívili sme Staré mesto, Bratislavský hrad, zoologickú záhradu a mnoho iného...

  Po dlhej a namáhavej ceste bola naša prvá zastávka pri pánovi prezidentovi v jeho sídle - Prezidentskom paláci. Keďže mal deň otvorených dverí, zúčastnili sme sa prehliadky Grasalkovičovho paláca, kde sme mohli vidieť nádhernú vnútornú výzdobu, dozvedieť sa zaujímavé informácie o histórii Slovenskej republiky či odfotiť sa s členmi čestnej stráže. Po tejto prehliadke sme pokračovali v poznávaní Bratislavy, konkrétne Starého mesta, kde sme si utvrdili naše vedomosti o dejepisných udalostiach a miestach. Prezreli sme si rôzne námestia, budovy a iné pamätihodnosti, no nezabudli sme si dať zaslúženú večeru, prechádzku popri Dunaji a nakoniec aj nákupy v nákupnom centre Eurovea.

  Na druhý deň nášho výletu nás hneď zrána privítali múry parlamentu, kde sme sa oboznámili s prácou poslancov a prácou poslaneckých klubov. Niektorých poslancov národnej rady sme stretli osobne a tí nám porozprávali o ich náročnej a zodpovednej práci. V parlamente nás sprevádzal pán poslanec Fecko z Nižnej Šebastovej za čo mu ďakujeme. Ďalším cieľom pri spoznávaní krás nášho hlavného mesta bol Bratislavský hrad. Na hrade sme nestrávili veľa času, no aj tak nám ostane v pamäti ako jeden z najkrajších hradov, aké sme doposiaľ videli. Nasledujúca cesta nás viedla k jednému z najstarších hradov na Slovensku - na Devín. Výstup na hrad bol zdĺhavý,  no za tu krásu, ktorá nás čakala hore, to stálo. Sútok riek Dunaja a Moravy, jedinečný výhľad, starobylé vykopávky,  či hlboká studňa - to všetko sme videli po prvýkrát. Z hradu sme odchádzali unavení,  no s novými zážitkami a vedomosťami. Keď sme toho chodenia mali dosť,  vybrali sme sa za kultúrou. Náš večerný program sme vyplnili návštevou divadelného predstavenia v divadle Astorka. Známi herci sa nám predstavili s divadelnou hrou „Lásky jednej plavovlásky“. Chlapci dali prednosť vychádzke na Slavín a výhľadu na mesto.

  Tretí deň - teda náš posledný deň v Bratislave - sme strávili medzi zvieratami v zoologickej záhrade. Videli sme tam aj exotické zvieratá, ktoré nemáme možnosť vidieť v našich lesoch a v prírode. Po tomto zážitku sme sa vybrali na vyčerpávajúcu cestu domov.

  Počas celého výletu bola medzi nami vynikajúca atmosféra a odchádzali sme plní  nových zážitkov a vedomostí. Z celého srdca ďakujeme našim pani učiteľkám za to, že nám umožnili zažiť tak výnimočné chvíle, ktoré sme naposledy strávili v spoločnosti svojich spolužiakov a za ich zhovievavosť a trpezlivosť pri našich občasných  vylomeninách.

                                                                                                Petra Kopčáková

 • Projekty žiakov

 • Skoky pre zdravie

  S každoročnou pravidelnosťou sa zapájame do projektu Move week. Tohto roku sme 1. júna práve    na MDD skákali pre zdravie. Snažili sme sa prekonať náš minuloročný rekord, čo sa nám aj podarilo.

  1911 preskokov cez švihadlo za školu je SUPER.

  Najlepší skokan cez švihadlo je Róbert Krajňák z 5.ročníka s počtom skokov 149.

  2.miesto – Viktória Lazorčáková z 8.ročníka (91)

  3. miesto – Peter Šoltys z 5.ročníka (84).

  Najviac preskokov za triedu mali žiaci 5.ročníka (564).

  Blahoželáme a všetkým prajeme veľa zdravia.

 • T. G. Masaryk - beseda

  V tomto roku si pripomíname významnú historickú udalosť, ktorá sa týka počiatkov našej štátnosti  -  a to vznik 1. ČSR v roku 1918.  Pre žiakov 7.-9. ročníka sme pripravili besedu s PhDr. J. Štofaníkom, Phd. o významnom politikovi a prvom prezidentovi ČSR,  T.G.Masarykovi.

 • Týždeň modrého gombíka

  Týždeň modrého gombíka

  Slovenský výbor pre UNICEF už po 14. raz zorganizoval celoslovenskú verejnú zbierku Týždeň modrého gombíka,  ktorá sa konala 14. - 20. mája 2018. Aj naša škola, v spolupráci so ZŠ Demjata, sa do tejto zbierky zapojila.

  Zbierkou a s heslom Pre každé dieťa, detstvo chceme pomáhať tým, ktorí to najviac potrebujú. Naši dobrovoľníci oslovili a vyzberali krásnu sumu  63,56 € v Tulčíku aj v Demjate.

  Odmenou za ich príspevok im bol krásny modrý gombík. Všetkým zo srdca ďakujeme.

 • Hľadáme nových olympionikov

  „Hľadáme nových olympionikov“, takto znel názov súťaže, ktorej sme sa 22.5.2018 zúčastnili na ZŠ Šmeralova  v Prešove. Tí najlepší bežci  mladších žiakov a žiačok celého Prešovského kraja si zasúťažili v behu na 60m, 600m a 1000metrov. Našu školu reprezentovali najlepší bežci zo 6.ročnika: M. Grešáková, J. Šoltys a L. Kostelník.

  Najlepšie skončila Martina Grešáková, ktorá v silnej konkurencii športových škôl získala pekné 5. miesto. Blahoželáme a všetkým účastníkov ďakujeme za reprezentáciu školy.

 • Deň matiek

 • Exkurzia - Vrtuľníkové krídlo Prešov

 • ZÁPIS DO MATERSKEJ ŠKOLY

 • Projektové vyučovanie - Sme proti drogám

  Šiestaci boli v mesiaci máj plne zainteresovaní do projektu s názvom Sme proti drogám. Osemnásť žiakov bolo rozdelených do šiestich skupín, ktorým mali dať vlastný špecifický názov. Následne im boli pridelené konkrétne témy o drogách, ktorým sa mali na hodinách slovenského jazyka venovať, zbierať informácie v knihách, letákoch a na internete, rozdeliť si prácu v skupinách, spracovať získané informácie a zhotoviť  pútavý  a výstižný plagát.

  Museli sa popasovať s témami:

  • História drog,
  • Zloženie drog,
  • Vplyv drogy na fyzické zdravie človeka,
  • Vplyv drogy na psychiku človeka,
  • Príčiny užívania drog,
  • Svedectvá závislých ľudí.

  Možno najťažšia fáza pre žiakov bola finálna časť, v ktorej za prítomnosti p. riaditeľky prezentovali svoju prácu pred ostatnými spolužiakmi. V závere sa mnohí šiestaci vyjadrili, že drogy sú škodlivé a sú rozhodnutí ich nikdy nevyskúšať. Tým bol hlavný cieľ tohto projektu splnený.

 • Divadelné predstavenie o Anne Frankovej

  „Keď sa budeme k sebe zle správať, netreba nám nacistov...“

  Dňa 25.4.2018 sme sa so žiakmi 7.- 9. ročníka zúčastnili divadelného predstavenia  v DJZ v Prešove, s názvom  Denník Anny Frankovej, ktoré spracovali herci Divadla J. G. Tajovského vo Zvolene. Príbeh opisuje ťažkú situáciu židovskej rodiny Frankových a ich známych, ktorí sa skrývali pred nacistami v sklade supermarketu dva roky. Napriek tomuto utrpeniu boli v poslednej fáze vojny odvlečení do koncentrákov, kde našli svoju smrť. Jediný preživší, otec, bol pravdivým svedkom týchto udalostí a mnohým na precitnutie a zamyslenie.

 • PEDIKULÓZA

  Zavšivenie sa vyskytuje na celom svete, postihuje ľudí všetkých vekových skupín, hlavne však deti. Pôvodca pedikulózy voš detská (Pediculus capitis), cudzopasník živiaci sa krvou hostiteľa, je schopný parazitovať iba na človeku. Voš detská sa nepodiela na prenose choroboplodných zárodkov. Vyšší výskyt vši detskej je spôsobený tým, že napadnuté deti nie sú včas a v potrebných intervaloch odvšivované. Žije vo vlasatej časti hlavy, ale aj napr. v obočí, brade, fúzoch. Samček dosahuje veľkosť 2-3 mm, samička 2,9-3,5 mm. Voš detská má ústne ústroje prispôsobené k bodaniu a cicaniu. Živí sa prúdiacou krvou, za prirodzených podmienok prijíma potravu každé 2-3 hodiny. Samičky kladú denne 3-4 vajíčka (hnidy) ku koreňom vlasov pevným prakticky nerozpustným tmelom. Z vajíčok sa liahnu larvy (pri teplote 25 ˚C za 13-19 dní, pri teplote 30˚C za 7-14 dní). Vývoj vší z vajíčok cez larválne štádia až k dospelému jedincovi trvá priemerne 20 dní, jeho dĺžka závisí od teploty (pri teplote 28-30˚C trvá vývoj 18-22 dní, pri 37˚C 14-15 dní). Vajíčka (hnidy) zostávajú na vlasoch aj po vyliahnutí vší. Tieto hnidy sú len kozmetickou chybou, môžu však byť príčinou nesprávnej diagnózy a dôvodom k zbytočnej a opakovanej aplikácii odvšivovacích prostriedkov. Hnidy na vlasoch odrastú za niekoľko mesiacov. Živé hnidy sú žltobiele s rozmermi 0,8x 0,3 mm, po vyliahnutí sú priesvitné. Na vrchole hnidy je viečko, ktorým vyliahnutá voš vylezie. Dospelé samičky žijú priemerne 3 týždne. Za život nakladú asi 100-140 vajíčok. Keďže voš detská parazituje len na človeku, zdrojom nákazy je vždy zavšivený človek. Od zavšiveného zdroja je možný prechod na nového hostiteľa od začiatku zavšivenia až do doby jeho likvidácie. Vo väčšine prípadov počet lezúcich vší neprevyšuje vo vlasoch číslo 10. Lezúce vši sa zdržujú na celej hlave, ale predovšetkým na vlasoch v spánkovej oblasti v záhlaví a okolo uší, kde si tiež najčastejšie pripevňujú vajíčka. Vši na vlasoch trvale kratších než 1 cm nie sú schopné prežiť.

  Prenos

  Vši sa šíria v ľudskej populácii hlavne pri priamom styku, pri fyzickom kontakte hláv zväčša v kolektívoch (rodina, predškolské a školské zariadenia, ubytovne).Prostredie mimo vlasovej prikrývky človeka je pre voš detskú zreteľne veľmi nepriaznivé preto vši vlasy dobrovoľne neopúšťajú. Letmý dotyk hláv je spravidla nedostatočný pre prenos. Iný spôsob prenosu zatiaľ nebol dokázaný.

  Diagnostika

  Na diagnostiku zavšivenia slúži dôkladná prehliadka vlasov, pri ktorej hľadáme hnidy a vši. Charakteristickým miestom nálezu hníd je hlavne časť hlavy za ušnicami a v spánkovej oblasti v záhlaví. Jediným spoľahlivým dôkazom trvajúcej zavšivenosti je nález živých lezúcich vší. V prípadoch , keď sú vajíčka (hnidy) na vlasoch vzdialené od pokožky menej ako 8 mm, je prítomnosť živých lezúcich vší pravdepodobná. Lezúce vši možno nájsť vizuálnou prehliadkou vlasov, pri dobrom osvetlení. Citlivejšou metódou diagnózy je suché vyčesávanie, (spoľahlivosť metódy je asi 87%). Ešte citlivejšie je vlhké vyčesávanie, pri ktorom sú vlasy najskôr mierne zvlhčené šampónom s kondicionérom. Tým sú vši znehybnené a ľahšie sa vyčešú. V oboch prípadoch je nutné použiť hustý hrebeň (všiváček), kde vzdialenosť jednotlivých zubov je 0,2 – 0,3 mm. Vyčesávanie vší vykonávame nad bielym papierom, ktorý sme položili na stôl, hlava má byť sklonená a vyčesávanie začíname od zátylku. Vyčesávanie je potrebné vykonať do vypadnutia prvých niekoľko vší alebo po dobu 5 minút. Ak ani po tejto dobe nebola žiadna voš vyčesaná, dieťa možno považovať za negatívne, nezavšivené. Vyčesávanie je treba vykonať každé 3 – 4 dni po dobu 2 týždňov.

  Opatrenia, ktoré je nutné vykonať:

  - U všetkých detí a pedagógov v triede a ich všetkých rodinných príslušníkov, ktorí sú zavšivavení je nutné umyť vlasy šampónom proti všiam dostupným na trhu – Parasidose, presne podľa návodu výrobcu, alebo dezinsekčným sprayom Diffusil H. (Každé balenie odvšivovacieho prípravku však možno použiť k odvšivovaniu niekoľkých osôb , napr.jedným balením vlasovej vody Diffusil H je možné odvšiviť 10 -15 detí.) Šampón treba aplikovať na mokré vlasy masírovaním vlasovej pokožky a nechať pôsobiť 3 minúty, potom opláchnuť čistou vodou. Šampón je potrebné aplikovať aj druhýkrát, nechať pôsobiť 3 minúty a potom dôkladne opláchnuť čistou vodou. Na dosiahnutie požadovaného výsledku sú tieto 2 po sebe idúce aplikácie nevyhnutné. Dôležité je aplikovať túto kúru naraz u všetkých členov kolektívu (triedy aj jednotlivých rodín). Ak sa táto kúra neaplikuje u všetkých a v rovnakom čase, môže dochádzať k ďalšiemu prenosu. K zabezpečeniu spoľahlivého účinku (k likvidácii lariev vyliahnutých z hníd, ktoré predsa len prežili) je potrebné použitie šampónu po 14 dňoch opakovať. Na trhu sú k dispozícii aj iné prípravky napr. Devos – vlasový gél, Jacutin gel, Nemoxan – kondicionér, prípadne iné podľa aktuálnej ponuky. Ich použitie je však vždy nutné kombinovať s použitím šampónu. Uvedené prípravky sa dajú zakúpiť v lekárni . Sú aj prípravky na lekársky predpis, ktoré predpisuje odborný kožný lekár. Častou chybou je zbytočná aplikácia týchto prípravkov z „preventívnych“ dôvodov. Pri výskyte vši v triede rodičia sa snažia odvšivovať svoje deti bez toho, že by u nich našli vši.

   - Predmety prichádzajúce do priameho styku s vlasmi (hrebene, kefky) je potrebné ošetriť prípravkom Biolit na lezúci hmyz, prípadne namočiť do roztoku s obsahom chlóru (Savo, Chloramín) alebo Persterilom.

  - Zásadné je zabezpečenie vysokej úrovne osobnej hygieny. Každý člen kolektívu musí používať vlastné predmety osobnej hygieny (uterák, hrebeň) a zabrániť ich vzájomnému požičiavaniu. To isté platí aj v prípade čiapok, šatiek, prípadne iných pokrývok hlavy.

   

 • Beseda so spisovateľkou Gabrielou Futovou v ZŠ v Demjate

  Dňa 18.apríla sa naši žiaci primárneho stupňa zúčastnili na besede so spisovateľkou Gabrielou Futovou v ZŠ v Demjate. Besedovalo sa v príjemnej a uvoľnenej  atmosfére. Deti sa veľa pýtali, pani spisovateľka s úsmevom odpovedala. Prezradila deťom, koľko kníh napísala (18),ako niektoré jej knihy vznikali, aká skutočná postava sa skrýva za knižnými hrdinami, odkiaľ čerpala námety pre svoje knihy. Vyznala sa nám aj zo svojej lásky k prírode a k zvieratám, ktorú pretavila aj do mnohých svojich diel. Čas vyhradený stretnutiu ubehol veľmi rýchlo. Zanechal v nás len tie najlepšie dojmy a nabudil nás k intenzívnejšiemu čítaniu literatúry. Veď – ako sa hovorí: OTVOR, DIEŤA, KNIHU. SÚ TO VRÁTA TVOJHO MÚDREJŠIEHO BRATA, ČO MÁ VŽDY DOSŤ ČASU PRE DETI. VŠETKO, ČO CHCEŠ VEDIEŤ, POVIE  TI. A my sme zvedaví...

 • Exkurzia v Košiciach

  Dňa 10.4.2018 sa naši piataci a šiestaci zúčastnili exkurzie zameranej na matematickú predstavivosť a finančnú gramotnosť.  Navštívili  výstavu Bricklandia, kde  si pozreli rôzne stavby z LEGA a zároveň     si mohli postaviť rôzne útvary podľa predlohy aj podľa vlastnej fantázie. Potom  sa presunuli  do Východoslovenského múzea na interaktívnu výstavu Múdro sporiť a rozumne míňať, kde  sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií z oblasti financií z minulosti aj súčasnosti. Veľmi ťažko sa im odtiaľ odchádzalo, lebo iba tam sa dali získať loptičky z bankomatu..

 • McDonald´s cup

  Žiaci 1.stupňa  v zložení Daniel Kostelník, Matúš Kačmár, Benjamín Šoltys, Dominik Šoltys, Martin Mikloš, Lukáš Pavlinský, Timotej Sabol, Petra Lazorčáková a Vanesa Tomičová nás 16.4.2018 po prvýkrát reprezentovali na futbalovom turnaji McDonald´s Cup v Prešove. V skupine si zahrali so ZŠ Lesnícka, ZŠ Mukačevská a ZŠ Sibírska. Hoci výsledky zápasov im nepriniesli postup, vyskúšali si futbal na umelom trávniku, zoznámili sa s novým prostredím a nabrali cenné skúsenosti do budúceho ročníka.

 • Biblia očami detí a mládeže

  Biblia očami detí a mládeže

  Diecézny katechetický úrad Košickej arcidiecézy organizoval diecézne kolo celoslovenskej výtvarnej súťaže "Biblia očami detí a mládeže", do ktorej sa zapojili základné školy, špeciálne základné školy a stredné školy našej arcidiecézy. Odborná porota hodnotila umeleckú a obsahovú stránku doručených prác. Medzi víťazov zaradili aj výtvarné dielo našej Andrey Očkovičovej, žiačky 9. ročníka, ktorá získala 1. miesto vo svojej kategórii. Jej práca ďalej postúpila do celoslovenského kola, ktoré sa uskutoční v máji v Levoči.

  Andrei srdečne blahoželáme a držíme prsty vo finále!

 • Slávnostný zápis do 1. ročníka

  Slávnostný zápis do 1. ročníka

  Nastal dôležitý čas pre všetkých predškolákov na Slovensku. Aj predškoláci v Tulčíku netrpezlivo čakali, kedy základná škola otvorí svoje dvere a zapíše ich do  veľkej knihy školákov. Ten deň nastal. V škole prebiehali posledné  prípravy a deti v škôlke už nemohli pokojne spať. Slávnostný zápis prebiehal pod taktovkou p. učiteľky Marcinovej. Deti sa predbiehali v počítaní, pomenovaní geometrických tvarov, vystrihovaní, kreslení...Potešil ich krátky umelecko-športový program. Rodičia so zatajeným dychom sledovali svoje ratolesti a podpisom potvrdili svoje žiadosti. Môžeme konštatovať, že v tento slávnostný deň sa prišlo do prvého ročníka zapísať 14 detí. Ďakujeme im a ich rodičom za prejavenú dôveru. 

  P.S Zápis prebieha ešte do konca apríla.

 • Spoločné stretnutie žiakov 3. a 4. ročníka ZŠ Demjata a Tulčík

 • Spoločné stretnutie predškolákov s prvákmi a druhákmi

strana:

Novinky

Kontakt

 • Základná škola s materskou školou Tulčík
  Tulčík 116, 082 13 Tulčík
 • +421 51 7789829
  0948 258 745

Fotogaléria