Európska noc vedy je najväčším vedeckým festivalom na Slovensku, ktorý inšpiratívnym a jedinečným spôsobom prináša novinky a informácie zo sveta výskumu a inovácií. S novým názvom nadväzuje na úspešnú tradíciu podujatia Noci výskumníkov. Každoročne sa Európska Noc vedy na Slovensku stáva viac než len udalosťou, stáva sa symbolom spojenia medzi výskumníkmi a verejnosťou.
Občianske združenie Equity pod vedením RNDr. Lýdie Šuchovej každoročne organizuje v rámci Európskej noci vedy podujatie, v rámci ktorého prináša Noc vedy aj tým, ku ktorým vedci a výskumníci bežne neprichádzajú.
Aj naša škola mala tú česť privítať významných slovenských vedcov a výskumníkov, ktorí prezentovali svoju vedeckú činnosť v týchto sekciách:
1. Krása a využitie minerálov a hornín (boli prezentované minerály a horniny, ktoré by mnohí pre ich vzhľad mali radi doma, ale i také, o ktorých by väčšina ani pohľadom nezavadila, ale ktoré každodenne využívame) – pod vedením doc. Mgr. Petra Uhlíka, PhD. z Univerzity Komenského v Bratislave, Prírodovedeckej fakulty
2. Hady nie sú slizké a žaby sa nepremieňajú na princov. Blok bol zameraný na základné poznatky o obojživelníkoch a plazoch, o tom ako vyzerajú, ako sa správajú a kde žijú. Prezentované boli aj živé žaby, hady a korytnačky. Pod vedením doc. Petra Mikulíčka, PhD. a Mgr. Michala Benovicsa, PhD. z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
3. Skameneliny v našom živote (dôkazy o živote na Zemi pred miliónmi rokov sa nachádzajú všade okolo nás a denne ich využívame v rôznych formách. Rozprávanie o živote a podmienkach na Zemi od jej vzniku až po dnešné časy. Skúmanie využitia skamenelín, mikroskopický výskum hornín, výroba odliatkov a modelov) – pod vedením prof. Mgr. Natálie Hlavatej Hudáčkovej, PhD. a Mgr. Jaroslavy Babejovej-Kmecovej PhD. z Univerzity Komenského v Bratislave, Prírodovedeckej fakulty.
4. Kto žije na dne potoka (deti precítili pestrosť života na dne potokov a riek a dozvedeli sa niečo o zvieratkách, ktoré pozorovali na vlastné oči v mnohonásobnom zväčšení pod mikroskopom) – pod vedením Ing. Jiřího Křišťana, PhD. z katedry Ekológie, Univerzity Komenského v Bratislave, Prírodovedeckej fakulty.
5. Vzduch okolo - Vieme čo dýchame? Prečo znečistené ovzdušie negatívne vplýva na ľudí? Aké znečisťujúce látky sa v ovzduší monitorujú a ako? Ako môžeme my sami prispieť k čistejšiemu ovzdušiu pre nás všetkých? Krátky kvíz o ovzduší a ďalšie zaujímavosti z kuchyne projektu LIFE Populair predstavili Ing. Veronika Basta z Ministerstva životného prostredia SR, Ing. Miloš Veverka OZ CEPTA a Mgr. Dominik Lejko, manažér kvality ovzdušia z PSK.
Chceli by sme sa poďakovať našim hosťom za to, že sa dnes s nami podelili o svoje vedomosti, skúsenosti a zanietenie. Tieto okamihy plné objavov a rozhovorov o vede nás všetkých obohatili a prebudili v nás túžbu po ďalšom poznávaní. Práca našich hostí je základným kameňom pokroku, a my si nesmierne vážime, že sme mohli nahliadnuť do sveta vedy a výskumu. Ešte raz sa chceme z úprimného srdca poďakovať za čas, ktorý ste venovali našim žiakom a za prácu a úsilie, ktoré sú neoceniteľné a nesmierne inšpirujúce. Svojím zápalom a odhodlaním pre vec posúvate hranice ľudského poznania a otvárate nové horizonty pre budúce generácie.
Ďakujeme!