Medzinárodný deň čokolády sa na Slovensku podobne, ako Deň priateľstva, oslavuje každoročne v ten istý dátum. A to konkrétne 13. septembra, kedy sa oslavuje aj Deň pozitívneho myslenia.
My sme ho spoločne oslávili v škole. Uvarili, ozdobili a napokon ochutnali našu obľúbenú pochúťku.
História Medzinárodného dňa čokolády sa viaže k dátumu, kedy sa narodil Milton S. Hershey. Tento človek sa totižto považuje za priekopníka čokolády. Je to z toho dôvodu, že sa mu podarilo urobiť z dovtedy luxusného tovaru masovo vyrábanú pochúťku. Jeho spoločnosť Hershey je navyše jedným z najväčších svetových producentov cukroviniek. Avšak presný rok, kedy sa tento medzinárodný deň začal oslavovať sa neeviduje. Známe je, že svetový deň čokolády, ktorý pripadá v USA na 7. júla, sa oslavuje od roku 2009. Samotná čokoláda má však bohatú históriu, ktorá siaha až do starovekých civilizácií, ako sú Mayovia a Aztékovia, ktorí vytvorili nápoje z kakaových bôbov a používali ich aj v rôznych náboženských a kultúrnych obradoch.
Zaujímavostí spojených s Medzinárodným dňom čokolády je viacero. Jednou z nich je, že deň čokolády sa oslavuje niekoľkokrát do roka v rôznych prevedeniach. A to konkrétne:
- 27. január – Medzinárodný deň čokoládových tort
- 31. január – Medzinárodný deň horúcej čokolády
- 26. jún – Medzinárodný deň čokoládového pudingu
- 7. júl – Svetový deň čokolády
- 28. júl – Medzinárodný deň mliečnej čokolády
- 28. október – Deň čokolády
- 28. december – Deň čokoládových cukroviniek
Okrem toho sa čokoláda spája s viacerými zaujímavosťami. Napríklad, aby ste vyrobili 450 gramov čokolády, potrebujete až 400 kakaových bôbov. Taktiež je veľmi zaujímavé, že čokoláda je jediná látka, ktorej teplota topenia je nižšia ako teplota ľudského tela. To znamená, že sa nám samovoľne dokáže rozpustiť na jazyku (zdroj: internet).
Tak dobrú chuť, milí priatelia!