Škola INKLUZIONISTOV

V školskom roku 2020/2021 sa naša škola zapojila do projektu Škola inkluzionistov. Stali sme sa tak súčasťou komunity škôl, ktoré sa snažia pracovať s rozmanitosťou žiakov bez ohľadu na ich fyzické, intelektuálne, emocionálne, sociálne, jazykové a iné obmedzenia.

ZŠ v obci Tulčík vždy prijímala všetky deti zo spádovej oblasti. Minulý rok sa  sa tím školy rozrástol aj o asistentku a školskú špeciálnu pedagogičku. Vďaka projektu Škola inkluzionistov rozšíri celý pedaogogický zbor svoje zručnosti v rámci inkluzívnej edukácie. Školská špeciálna pedagogička a niektorí učitelia získajú nástroje na rozvoj sociálnych a komunikačných zručností žiakov.  Vzdelávania na rozvoj špecifických funkcií a program Zippyho kamaráti posilnia proinkluzívne opatrenia v edukačnom procese. Pre žiakov a komunitu školy sa budú realizovať aktivity na scitlivovanie voči hendikepovaným, aktivity proti šikane a podobne. Projektom sa posilní aj partnerstvo so ZŠ Záhradné, ktorá bola účastníkom 1. ročníka ŠI.

Ciele projektu :

1.Vytvoriť funkčný inkluzívny tím. Rozšíriť kompetencie členov tímu v ich odbore a získať nástroje a zručnosti na spoluprácu tímu s pedagogickým zborom a komunitou školy.

2. Zlepšiť stratégie inkluzívneho prístupu školy v rámci edukačného procesu k žiakom, komunite i partnerským organizáciám.

3. V edukačnom procese od MŠ po 2. stupeň overiť a zaviesť stratégie zamerané na scitlivovanie žiakov smerom k zraniteľným/znevýhodneným žiakom a skupinám.

Prvé stretnutie účastníkov grantovo-vzdelávacieho projektu Škola inkluzionistov 3. ročníka sa uskutočnilo v Sidorove. Bolo to trojdňové inšpiratívne vzdelávanie stretnutie lektorov, asistentov, školských psychológov , riaditeľov škôl a školských špeciálnych pedagógov v krásnom prostredí Liptova.

Každý účastník vzdelávania obdržal manuál na prácu Index inklúzie, ktorý vydala Nadácia pre deti Slovenska  v rámci programu na podporu inkluzívneho vzdelávania Kto chýba? prvý slovenský Index inklúzie: Príručku na rozvoj škôl s dôrazom na inkluzívne hodnoty. Publikáciu, ktorá bola doteraz preložená do 35 svetových jazykov môžu konečne aplikovať do vzdelávacieho procesu všetky školy na Slovensku. Symbolické odoslanie príručky do praxe z rúk autora a zástupcov programu Kto chýba? spôsobilo vlnu záujmu o inklúziu nielen v školách. Uvedenie tejto publikácie znásobila aj radosť z priamej účasti a prítomnosti jej autora prof. Tonyho Bootha, ktorý ju 28.novembra osobne predstavil slovenskej verejnosti.

Publikáciu nájdete na stránke Kto chýba.

Doteraz sa nám podarilo zrealizovať tieto projekty.

1. Stretnutie tímu –vedenie školy, asistentka učiteľa, školská špeciálna pedagogička

2. Online vzdelávacie  aktivity pre učiteľov

3. Návšteva klientov OZ Barlička "Vodičák na vozíček"

4. Online stretnutie žiakov druhého stupňa  s pani  psychologičkou CPPPaP Prešov - PhDr. Katarínou Sabolovou, témou bola Empatia