Deti dnes trávia mnoho času na internete, či už hraním hier alebo navštevovaním rôznych stránok. Úlohou rodičov i pedagógov je ochrániť ich pred nebezpečnými hrozbami internetu.
Už viac ako 30 000 žiakov sa vďaka školeniam s odborníkmi Nadácie Orange poučili o online hrozbách a závislostí od internetu. Podľa prieskumu spoločnosti Orange Slovensko z roku 2012 vzrástol počet detí, ktoré používajú mobil a internet. Úmerne s tým sa zvýšil aj počet detí, ktoré sú ohrozené ich negatívnymi vplyvmi. Takmer každé druhé dieťa četuje na sociálnych sieťach a takmer všetky staršie deti čet pravidelne využívajú. Narastá aj fenomén „cudzej osoby“, s ktorou sa dieťa dostáva do kontaktu vo virtuálnom svete. Prieskum zároveň ukázal, že až 80 % 12- až 15-ročných detí surfuje po internete každý deň. Je preto dôležité deti vzdelávať a hovoriť s nimi o negatívach webu. Internet má na život detí aj pozitívny vplyv. Slúži im ako zdroj informácií, na prehlbovanie kontaktov a spojenie so svetom. Cez internet možno navyše anonymne vyhľadať pomoc pri riešení problémov, ktoré deti a mladí ľudia prežívajú.
Aby sme sa ľahšie orientovali, zapojili sme sa do projektu aj my.
23.11. 2018 k nám zavítala psychologička Mgr. Marianna Mereššová, ktorá so žiakmi 2.-9.ročníka diskutovala o nástrahách internetu a kyberšikanovaní.
Ema Mydlárová z 8.ročníka to zhrnula takto:
„Rozprávali sme sa aj o dvoch najznámejších sociálnych sieťach – facebooku a instagrame. Ukázali sme si videá, ktoré vznikli podľa skutočných udalostí, pri ktorých sme sa mohli slobodne vyjadriť bez ohľadu na to, že pani psychologičku sme videli prvýkrát v živote. Veľmi nás potešilo, že neprezradí naše tajomstvá, s ktorými sme sa jej mohli zdôveriť. Okrem toho, že sme sa dozvedeli viac o kyberšikane a porovnali si, v čom je verejný profil na instagrame ako súkromný , sme pani psychologičku zasvätili trochu viac do sveta elektroniky. Z tejto hodiny sme si vzali ďalšie ponaučenie a radi by sme si to niekedy zopakovali.“
Ďakujeme veľmi pekne!